Loading...
X

09/2015 – Práce na svatebním videu

Práce na svatebním videu

Asi je to u každého kameramana jinak. Stejné je u všech jen to, že ve svatební den musíme být uprostřed hlavního dění a vše potřebné natočit. O stylu natáčení zase někdy jindy.

Po svatebním dnu začíná pro každého kameramana ta neméně důležitá část práce – postprodukce. Někoho čekají dva dny tvrdé práce a video je hotové, jinému to trvá týden a novomanželé mají výsledek. Proč to teda zrovna mě trvá měsíc?!

Kdybych mi dokázal někdo poradit, jak moji práci dělat rychleji, prosím dejte mi vědět. Já si ale myslím, že to prostě v mém případě nejde.

Každý den strávím nad svatebním videem zhruba 4 hodiny. 30 dnů x 4 hodiny je 120 hodin. Zkusím nastínit, jak ta práce vlastně vypadá:

1. den – Kopírování, zálohování dat

První krok je nejdůležitější – všechna data se musí zálohovat minimálně na dvě místa, v mém případě raději na 3 a více. Nerad bych se dostal do situace kdy musím novomanželům oznámit, že pokud budou chtít svatební video, musí se svatba zopakovat. Toto zálohování a kopírování provádím ještě ve svatební den (respektive v noci na přelomu dalšího dne). Průměrně mám z každé svatby 300 GB dat. Kdybych tyto data neměl ještě daný den na třech místech, asi bych moc klidně nespal. Navíc ještě ten den kontroluji, jestli jsem na svatbě nezapomněl nic z vybavení a posílám nevěstě SMS se seznamem věcí které bych potřeboval někam schovat do příštího dne. Za to se všem nevěstám dodatečně omlouvám. Někdy mám i světlejší dny a na zapomenuté věci si vzpomenu už cestou ze svatby, auto otočím a přichází na řadu práce asistenta – poté co jsme se se všemi dlouze loučili se musí nenápadně opět vplížit na svatbu a posbírat zapomenuté nabíječky a stativy.

2. až 6. den –  Synchronizace dat, hrubý střih

Následující den provedu synchronizaci záběrů ze všech kamer a začnu hrubým střihem. Hrubý střih probíhá další 4 až 5 dnů. Hrubý střih spočívá v tom, že všechny záběry (ze všech kamer zhruba 16 hodin záznamu) od začátku projíždím a vystřihnu všechny nepoužitelné záběry, nechám pouze ty, které lze případně použít. Z pětiminutového záběru se stane pro promazání třeba 10 dvou až pětisekundových záběrů (např. při natáčení dekorace, u záběrů z obřadu to je ale podobné). Přitom jedním uchem poslouchám zvukovou stopu – abych např. nesmazal nějakou pěknou hlášku manžela.

Z 16 hodin záznamu se stane 6 hodin záznamu. Nyní můžu začít komponovat video. Mám již pouze záběry, které vím že mohu použít.

7. až 15. den –  Kompozice videa

Nyní již musím mít od novomanželů seznam skladeb, které chtějí ve videu mít. (O hudbě do vide zase jindy). Nejdříve vyberu skladbu, která se k dané části videa hodí a do rytmu dané hudby vybírám záběry a stříhám je tak, aby seděly do stylu hudby. Když hudba graduje, použiji akčnější záběry s rychlejším střihem. U pomalých částí skladby naopak. Při střihu poslouchám také natočený zvuk záběrů, abych kvůli redukci záběrů nepřišel o pěkná slova nějaké osoby. Skladby vybírám také podle toho, zda mám i instrumentální vezre. Někdy z originální verze skladby plynule přejdu do instrumentální verze, aby bylo dobře rozumět mluvenému slovu. Případně skladbu zesiluji a ztlumuji podle toho, jak zajímavé ruchy jsou natočeny. Někdy je ve videu pouze skladba, někdy pouze ruchy a slova, většinou ale kombinace obojího.

Výsledkem je zhruba hodinové video.

16. až 17. den –  Korekce zvuku

Nyní se vrátím na začátek sestříhaného videa, pevně nasadím sluchátka a řeším pouze zvuk. Použité skladby zesiluji a zeslabuji v určitých částech podle toho jak používám ruchy z natočených záběrů. Za 1 až 2 dny mám zvuk celého videa v pořádku.

18. až 19. den –  Barevné korekce

Opět se vracím na začátek videa. Na všechny záběry aplikuji barevné korekce, abych dosáhl jednotného vzhledu a trošku zatraktivnil vzhled vida. Po tomhle poměrně hromadném kroku následuje to složitější, pomalu projít záběr po záběru a hledat, kde jsou záběry moc světlé, nebo moc tmavé a upravit je. Najít přepaly a odstranit je, pokud to jde. Najít bledé nevýrazné záběry a zvýšit kontrast, případně naopak. Někdy to chce každé dvě sekundy úpravu, jindy lze upravit celou minutu videa najednou. 

20. den –  Stabilizace záběrů

Poté si celé video pustím od začátku a hledám, který záběr se mi nelíbí, protože se kamera zatřese. Většinou jde o záběry ze slideru, které i když vypadají na první pohled dobře, tak pokud na nich provedete softwarovou stabilizaci, stoupne jejich kvalita o dalších 50 procent! Takových záběrů mám ve videu zhruba 100, každý z těchto záběrů musím zvlášt vyrenderovat, provést úpravu v jiném software a opět je vložit na původní místo. Práce to není nic moc záživná, ale za jeden den je hotová.

21. den –  Render + kontrola

Následuje render celého videa, výsledné video nahraji na flash disk a pustím si ho na televizi. Do ruky si vezmu blok s propiskou a od začátku video sleduji a dělám si poznámky. Občas se mi nelíbí přechod mezi střihy, občas si všimnu špatného zvuku, nebo nějaký záběr nepůsobí dobře. Občas zapomenu nějaký záběr vystabilizovat atd atd. Vždy si dělám poznámky s přesným časem kde chyba je. Takto popíšu zhruba dva listy papíru a tyhle chyby pak opravím a znovu vyrenderuji. Za jeden den se to dá zvládnout.

22. až 23. den –  Svatební klip

To na čem novomanželům nejvíc záleží – svatební klip – je na řadě. Už v průběhu předchozí práce jsem si dělal poznámky, co by v klipu mohlo být, které záběry jsou do klipu ideální a která slova a zvuky použít. Celé video si pustím od začátku a dělám si značky u každého záběru který možná použiji. Ostatní záběry smažu a ze zbylých začnu dělat klip. Tvorba klipu prochází naprosto stejnými kroky jako tvorba celého videa. Za 2 dny je klip hotový.

24. den –  Kompletace

Hotový klip zasílám novomanželům a začínám kompletovat video. Z každé kapitoly videa vytvořím 50 sekundové videa, která použiji v DVD pro výběr jednotlivých kapitol. Vytvořím 50 sekundové video, které se bude promítat na pozadí menu DVD. V programu vytvořím všechna potřebná videa, která budou tvořit jednotlivá MENU výsledného DVD a v dalším programu dám tyto videa dokupy. Výsledkem je DVD, které po vložení do přehrávače nabídne menu s výběrem, zda chcete video přehrát, nebo vybrat určitou kapitolu. Případně je zde volba pro přehrání bonusového materiálu (soutěže na svatbě atd.)

Následně poprosím svatebního fotografa, jestli by nebyl tak hodný a neposkytl mi nějaké fotografie na obal DVD. Ještě se mi nestalo, že by ochoten nebyl, dodatečně tedy všem fotografům ještě jednou díky. Udělám seznam použitých skladeb, který je potřeba pro vložení do obalu DVD. Vytisknu obaly, vystřihnu je, vypálím jednotlivá DVD (případně BluRay) a disky také potisknu.

Pro důvody archivace ještě všechna vyrenderovaná video nahraji na flash disk ve fullhd kvalitě, přidám tam všechny použité potisky a obraz DVD disku, aby si novomanželé mohli kdykoliv v budoucnu udělat kopii. Za jeden den se to dá zvládnout.

————————–

Tento popis vytváření svatebního videa přijde asi jiným svatebním kameramanům k smíchu, takhle se touto prací uživit nedá. Naštěstí je to „pouze“ můj koníček a tenhle komfort si pro novomanžele můžu dovolit. Pokud bych se tvorbou svatebních videí živil, musel bych trojnásobně zvednout cenu, nebo nakoupit hodně redbullů.

Takto zvládám natočit a zpracovat zhruba 10 svateb ročně s tím, že občas natočím i něco komerčního nebo soukromého.

 
 
Napište mi:
close slider
Napište mi: